Словник

Словник економічних термінів
А
Абсолютна додаткова вартість – додаткова вартість, отримана внаслідок подовження тривалості робочого дня за межі необхідного часу. 
Абсолютна земельна рента – форма земельної ренти, яку сплачують власникові за ділянки землі незалежно від родючості й місця її розташування.
Абсолютна перевага – це здатність країни виробляти товари та послуги з меншими витратами часу; можливості країни виробляти і реалізовувати продукцію (послуги) за нижчою вартістю, ніж в інших країнах. 
Акцизний збір – це податок на високорентабельні та монопольні товари, який включається до їх ціни. 
Акціонерне товариство – це підприємство, кошти якого утворюються шляхом об’єднання коштів багатьох учасників через випуск акцій. 
Акція – цінний папір, який випускається акціонерним товариством і засвідчує внесення певного паю до капіталу акціонерного товариства. 
Альтернативна вартість– це вартість найбільш пріоритетного серед благ, одержання якого стає неможливим за обраного способу використання обмежених ресурсів. 
Амортизація – процес поступового перенесення вартості основних фондів ( зарахування її до витрат виробництва чи обігу) в міру їх зношування на виготовлену продукцію і використання цієї вартості для простого або розширеного відтворення зношених засобів праці. 



Б
Банки – це фінансові установи, що здійснюють універсальні операції з кредитування промислових, торгових та ін. підприємств. За рахунок тих коштів, які вони отримують у вигляді вкладів (Депозитів). 
Банкрут – юридична або фізична особа, яка розорилася і неспроможна сплатити свої зобов’язання.
Безкоштовні блага – блага, які людина отримує в природі у готовому вигляді.
Безробітний -це людина, яка немає роботи на момент проведення статичного обстеження, але активно шукає її і готовий негайно стати до роботи. 
Безробіття – це явище, коли пропозиція робочої сили перевищує над попитом. «Бики» - це брокери, які грають на підвищення ціни. 
Бізнес-план – документ, в якому дано комплексне обґрунтовування стратегії (програми) розвитку всіх сфер діяльності підприємств на основі її поточного та перспективного планування. 
Біржа – один із традиційних інститутів ринкової інфраструктури, місце укладання масових угод стосовно купівлі та продаж товарів, цінних паперів, валюти. Біржі бувають: товарні, фондові, біржі раці. 

Біржа праці – це ринок праці, на якому здійснюється операції між роботодавцями і найманими працівниками. 
Благо – усе, що задовольняє наші потреби. 
Благо Гіффена – благо, величезна попиту на яке зменшується із зниження ціни. 
Бретон—Вудська валютна система – система, що базувалася на золотовалютному і золото доларному стандартах і функціонувала за допомогою міждержавного регулювання через Міжнародний валютний фонд. Заснована на валютно – фінансовій конференції ООН в липні 1944 р. м. Бретон – Вудс (США). 
Брокер – біржовий посередник, який виконує замовлення клієнтів на придбання і продаж товарів або цінних паперів на їхнє замовлення, від їхнього імені та за їхній рахунок. Бухгалтерський прибуток – це різниця між загальним прибутком і бухгалтерськими витратами (зовнішніми, явними витратами). 
Бюджет – визнана або прийнята таблиця, відомість доходів і видатків економічного субєкта за певний період часу, що має офіційну силу. 
Бюджет державний – кошторис, що річних доходів і видатків держави, заздалегідь розроблений урядом і затверджений законом. 
Бюджетна лінія - це графічне зображення всіх можливих поєднань покупок двох товарів (X I Y )за даної величини грошового доходу споживача (І) і сформованого рівня цін на такі товари . Рівняння бюджетної лінії I=Px* X+Py* 


В
«Ведмеді» - це брокери , які грають на зниження курсу. 
Валовий внутрішній продукт (ВВП) – це сукупна вартість усіх кінцевих товарів і послуг,створених упродовж року на території країни 
Валовий національний продукт (ВНП) –це сукупна вартість кінцевих створених кінцевих продуктів, які розподіляються й використовуються в національному господарстві впродовж року. 
Валютний ринок –це ринок. На якому валютами різних країн торгують Національний банк країни.Комерційні банки та різноманітні посередники . Саме тут здійснюються валютні операції і визначаються курми 
Валютний курс – це співвідношення обміну двох грошових одиниць або ціна однієї грошової одиниці, виражена в грошовій одиниці іншої країни.
Валютна система –сукупність економічних ,організаційних і провових відносин з приводу функціонування і розвитку валюти . Існує в трох основних формах : національна,міжнародна і світова. 
Вартість товару – уречевлена в товарі суспільно необхідна праця товаровиробників та виробничі відносини між людьми ,що виникають у процесі виготовлення продукту внаслідок суспільного поділу, праці й здійснюється між ними на основі витрат праці . W c=W* N c/ N=Wk W – в.т, що визначається витратами праці; N c – суспільно необхідна кількість продукції;N- фактично вироблена кількість продукції ;k- коефіцієнт поправки на пропорційний розвиток суспільного виробництва. 
Вексель – цінний папір ,який засвідчує про безумове грошове зобов’язання боржника сплатити у встановлений термін і в певному порядку визначення суму грошей власник у векселя. Величина попиту –конкретна кількість товару, яку хочуть і можуть придбати покупці за певною ціною саме тепер. 
Величина пропозиції – це та конкретна кількість товару,привезеного на ринок за певною ціно. Виробництво – це процес цілеспрямованого безпосереднього виробничих ресурсів з метою створення економічних благ. 
Виробничі витрати – це фактичні витрати виробника (фірми) на придбання й використання всіх необхідних умов виробництва які забезпечують досягнення кінцевого результату госпо дарської діяльності . 
Виробничі відносини –відносини між людьми ,що виникають в процес суспільного виробництва, розподілу ,обміну і споживання матеріальних благ і послуг. 
Виробничі можливості- це можливості суспільства з виробництва економічних благ за умови повного й ефективного використання всіх наявних виробничих ресурсів за даного рівня технології. 
Виробничі ресурси – це ресурси,які залучені в процес виробництва. 
Виручка від реалізації- кошти,що надішли на рахунок підприємства за реалізовану продукцію чи надано послугу. 
Витрати - виражені у грошовій формі витрати різних видів економічних ресурсів,у процесі виробництва, обігу, розподілу продукції, товарів
Витрати альтернативні-упущена через невикористання економічних ресурсів вигода в найбільш прибутковій із сфер або галузей народного господарства 
Витрати валові-сума постійних та змінних витрат в умовах конкретного рівня виробництва. Демпінг (міжнародна цінова дискримінація на користь іноземного покупця) - це продаж одного й того самого товару за кордоном за нижчою ціною, ніж на вітчизняному ринку , ціною . 
– гроші або цінні папери , внесені до кредитних установ на зберігання підприємствами, організаціями чи громадянами. 

Д
Дефлятор –співвідношення номінального ВНП і реального ВНП. 
Дефляція – зменшення грошової маси, вилучення з обігу частини грошових засобів, випущених в період інфляції. 
Досконала конкуренція – притаманна ринковій структурі, за якої: 1) ринок складається з великої кількості конкуруючих продавців, котрі продають стандартизовану продукцію багатьом покупцям; 2) кожна фірма має невелику частку загального випуску, який продається на ринку ; 3) повна ринкова інформація доступна всім учасникам торгівлі; 4) входження на ринок нових продавців і вихід із нього не обмежені . 
Доходи – це гроші,які фізичні та юридичні особи переказують до скарбниці (податки), а також прибутки від діяльності державних підприємств (плата за орендоване у держави майно, виручка від продажу продукції державних підприємств тощо). 
Другий закон Госсена. Має існувати рівність граничних корисностей на одиницю ціни кожного товару. MU1\P1=MU2\P2=….MUn\Pn 

Е
Економіка вивчає проблеми ефективного використання обмежених ресурсів або управління ними задля досягнення максимального задоволення потреб суспільства. 
Економіка – найважливіша сфера суспільного життя , в якій на основі використання різноманітних ресурсів здійснюється виробництво, обмін, розподіл та споживання продуктів людської діяльності,формулюється і постійно розвивається система продуктивних сил і економічних відносин, якими управляють різні типи економічних законів. 
Економічна система – це спосіб організації господарського життя суспільства. 
Економічний кругообіг – це взаємопов’язаний рух продуктів, ресурсів, доходів у вигляді потоків міх господарськими суб’єктами. 
Економічний прибуток – це різниця між загальним прибутком і економічними витратами, які містять бухгалтерські та внутрішні (неявні) витрати, зокрема й нормальний прибуток. Економічний цикл – це період часу, впродовж якого економіка у своєму розвитку проходить такі фази:спад, депресія, пожвавлення, піднесення. 
Економічні блага – результат усвідомлення людської праці. 
Економічні ресурси – це все необхідне для виробництва товарів і послуг. 

Еластичність – міра реакції однієї величини за зміну іншої.

Емісія - випуск грошових знаків. Здійснюється лише Національним банком. 
“Ефект Веблена ”або “снобістський ефект ” . Підвищення цін на товари, які є засобом вкладення грошей (золото,коштовності,антикваріат) призводить до підвищення величини попиту на них Ефективність виробництва – це співвимірюваність результатів виробництва (кількості створюваних економічних благ – товарів та послуг) і витрат ресурсів на їх виробництво 


З
Загальні витрат фірми – це сума постійних і змінних витрат 
Євро – єдина європейська валюта країн Європейського Союзу,впровадження якої у без готівковій формі почалося з 1.01.1999р.,готовкові у 2001р. 
Загальний доход фірми – це сума доходу,отриманого фірмою від продажу певної кількості продукції. (Кількість проданого товару залежить від попиту на нього). 
Закон Енгеля – закон який відображає тісний взаємозв’язок між рівнем доходів і структурою витрат сім’ї, а також обернено пропорційну залежність між часткою витраченого національного доходу на споживання та рівнем добробуту населення. 
Закон збільшення альтернативної вартості - під час виробництва одних благ за умов цілковитої зайнятості ресурсів альтернативна вартість кожної додаткової одиниці цього блага зростатиме,що виражається в збільшенні втрат іншого блага для суспільства. 
Закон Оукена – витрати ВВП дорівнюють 2,5%,якщо фактичне безробіття перевищує рівень природного безробіття на 1%. 
Закон попиту: величина попиту перебуває у зворотній залежності від ціни. 
Закон пропозиції: із збільшенням ціни обсяг пропозиції зростає,а внаслідок зниження її-падає,тобто величина пропозиції перебуває на ринку в прямій залежності від цін на товари та послуги. 
Закон спадної граничної користі: у процесі збільшення кількості споживаного товару або послуг корисність від споживання кожної додаткової одиниці зменшується,а загальна корисність при цьому зростає. 
Заробітна плата – це розмір грошової винагороди, сплачованої найманому працівникові за використання його вмінь і навичок впродовж певного часу, необхідного для виробництва товарів та послуг. 
Земельна рента - дохід, який отримують землевласники, реалізуючи власність на землю. 
Змінні витрати (VС) – це витрати , розмір яких залежить від обсягу виробництва на фірмі . Зовнішні витрати (їх ще називають явними або грошовими)- це витрати підприємця на придбання ресурсів, які не належать даній фірмі. 
 Зовнішня торгівля – торгівля між країнами , що полягає в експорті (вивіз товарів ) та імпорті (ввіз їх).


І
Індексація – це збільшення номінальних доходів залежно від зростання цін. Інтернаціоналізація виробництва – встановлення тривалих виробничих зв’язків між підприємствами різних країн. Інфляція – підвищення загального рівня цін; процес знецінення грошей внаслідок перевищення кількістю грошових знаків, які перебувають в обігу, суми цін товарів та послуг, що виявляється у їх зростанні. 
Інфраструктура ринку - це комплекс організацій і технічних методів,що забезпечують безперервне функціонування господарських взаємозв’язків між суб’єктами ринкової економіки (фірмами і домашніми господарствами ) і поліпшують рух товарно-грошових потоків. 


К
Капітальні ресурси – це ті елементи виробництва , що зазвичай є результатом попередньої праці людини і які відіграють активну посередницьку роль між людиною, природними ресурсами та проміжними товарами у виробничому процесі. 
Карта байдужості – це множина кривих байдужості, кожна з яких характеризує різний рівень корисності. 
Квоти – це обмеження кількості імпортованих товарів певного найменування і різновиду. Командитне товариство – товариство, що має, поряд з одним або більшістю учасників, котрі несуть відповідальність за зобов’язаннями всім майном, також одного або більше учасників, відповідальність яких обмежується внеском у майно товариства. Тобто відповідальність різних учасників такого товариства неоднакова.
Командна економічна система – це економічна система, за якої головні питання економіки розв’язують на підставі рішень центральних органів. Компленентарні – це взаємодоповнювальні товари. 
Конкуренція – це боротьба між учасниками ринкових відносин за отримання максимального ефекту, за вигідну угоду; економічне суперництво і боротьба між приватними і колективними товаровиробниками та продавцями товарів і послуг за якнайвигідніші умови їх виробництва і збуту, за привласнення найбільших прибутків, в процесі якого стихійно регулюються пропорції суспільного виробництва. 

Концесія – договір про здавання державою в експлуатацію або використання природних багатств, підприємств у тимчасове користування іноземними фірмами та приватними особами. Кооператив – це об’єднання громадян для спільного ведення господарської або іншої діяльності. При цьому важливою характеристикою кооперативу є особлива участь кожного члена кооперативу у виробничому процесі, а також використання власного або орендованого майна. 
Корисність – це суб’єктивне відчуття задоволеності від споживання блага.
Корпорація – це фірма, що має форму юридичної особи, де відповідальність кожного власника обмежена його внеском у це підприємство. 
Кредит – одержання позики на певний термін за умов повернення і платності. Крива байдужості – показує всі можливі комбінації споживання двох товарів, які надають споживачу рівну загальну корисність. 
Крива виробничих можливостей ( К В М ) - це геометричне місце точок ( варіантів) поєднання кількісних значень двох благ, які могли бути виробленні за повного використання всіх наявних ресурсів. 
Крива Лаффера – крива, що відображає зв'язок між податковими ставками та обсягом податкових надходжень досягають максимуму. 
Крива Лоренца – крива, яка демонструє фактичний розділ доходів у суспільстві й дає наочне уявлення про його відхилення від лінії абсолютної рівності в розповіді доходів і про ступінь нерівномірності їх розділу. 
 Курс акції – це ринкова ціна акції на фондовому ринку. 


Л
Ліквідність – можливість перетворення різноманітних грошових засобів на готівкові гроші, на прямі засоби платежу. 
Лізинг – довготермінова оренда машин, обладнання, транспортних засобів, виробничих споруд тощо на умовах поворотності, терміновості й платності і на підставі відповідно договору між орендодавцем, що передбачає можливість їх наступного викупу орендарем. 


М
Маклер – посередник при укладанні торговельних і біржових угод, який діє за дорученням і за кошт клієнта на валютних товарах і фондових біржах. 
Маркетинг – система організації та управління діяльністю фірми з розробки нових видів товарів, їх виробництва і збуту на основі всебічного вивчення ринку та потреб споживачів з метою отримання прибутку. 
Менеджер – специфічна професія, яка потребує схильності до підприємницької діяльності, знань у сфері психології, фінансів, маркетингу, ринку, кредиту та грошового обігу , валютних операціях, податкового законодавства та ін.
Менеджмент – наука про управління сучасним підприємством , змістом якої є комплекс наукових принципів, методів стимулювання та організаційних важелів на дії людей, використання різноманітних ресурсів цілей організації. 
Мито – це державні грошові збори ( податки ), стягнуті через митні станови з товарів, цінностей і майна що провозять через кордон. 
Міжнародна міграція робочої сили – це стихійне переміщення працездатного населення з одних країн до інших у пошуках роботи. 
Міжнародне кооперування виробництва – форма економічних зв’язків між підприємствами різних країн, які спільно виготовляють певну продукцію. 
Міжнародні валютні відносини – це сукупність економічних відносин , що виникають при використанні національних грошових одиниць у міжнародних розрахунках. Міжнародні монополії – об’єднання підприємств, які монополізують виробництво якогось продукту й розподіляють на цій основі світові ринку збуту, джерел сировини та сфери вкладання капіталу.Міжнаціональні (багатонаціональні) монополії (МНК) – монополії , які належать великому капіталу низки країн . тобто міжнародні і за його походженням , і за сферами діяльності. 
Монета – злиток металу певної форми і маси , який є узаконеним засобом обігу і платежу. Монополія – притаманна ринковій структурі , за якої існує лише один продавець товару , що немає близьких замінників. Монополія може бути закритою,відкритою та природною. Монополістична конкуренція – притаманна ринковій структурі , за якої багато продавців конкурують , щоб продавати неоднорідний товар на ринку , де можлива поява нових продавців. 
Монопсонія – тип ринку, на якому , на відміну від монополії , існує велика кількість продавців і лише один покупець. 


Н
Натуральне господарство – спосіб господарювання . за якого продукти виробляються суто для власного споживання , а не для продажу або обміну . 
Номінальний ВНП - сума вартостей кінцевих товарів і послуг у поточних ринкових цінах. Номінальна заробітна плата – це винагорода за працю працівникові , яка призначається у вигляді певної чуми за певний проміжок часу. 
Норма або ставка відсотка – це відношення грошового розміру відсотка до грошового розміру позички. 
Нормальний прибуток – прибуток , який дорівнює альтернативні вартості праці підприємця , вкладених ним у виробництво. 
Ноу-Хау – форма інтелектуальної власності у вигляді певної сукупності технічних, економічних та інших знань , втілених у відповідній документації , навичках і виробничому досвіді , що мають комерційну цінність і необхідні для освоєння нової техніки і технологій , впровадження досконаліших методів управління та ін. 


О
Облігація - це борговий цінний папір , один з найпоширеніших видів цінних паперів на пред’явника , що є борговим зобов’язанням позичальника повернути кредитору в обумовлені терміни позичену суму і виплатити певний дохід у формі виграшу від спеціальних тиражів або через оплату купонів чи номінальної вартості під час їх погашення. 
Обмеженість- основний недолік умов господарської діяльності людей. Саме вона зумовлює цілу низку економічних процесів у суспільстві та наявних у ньому проблем. Усвідомлення цього – вихідна точка розуміння економіки загалом. 
Одноосібне володіння – це фірма , власник якої самостійно веде справи у власних інтересах, одержує весь прибуток і несе особисту відповідальність за всіма її зобов’язанням. 
Олігополія - це ринкова структура , за якої в реалізації певного товару домінують обмаль продавців , натомість поява нових продавців уладнана або неможлива.
Орендне підприємство – це підприємство . яке ґрунтується на договорі оренди про тимчасове платне володіння і використання певного майна , необхідного для здійснення підприємницької діяльності орендарем. 
Особистий дохід – економічна категорія , що характеризує використання результатів праці для задоволення індивідуальних потреб. 


П
Партнерство – це фірма . організована кількома особами . котрі спільно володіють і управляють підприємством , і при цьому всі вони несуть необмежену відповідальність за діяльність підприємства. 
Підприємець – це людина , яка вміє віднаходити нові шляхи . нові можливості вироблення благ, упроваджувати нової ідеї , процеси або технології .Уміння ризикувати основна риса підприємця. 
Підприємницькі здібності – це організаційні та управлінські здібності й навички людини щодо поєднання виробничих ресурсів з метою виробництва товарів і послуг , ґрунтованого на економічній відповідальності підприємця. 
Підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, ризикована діяльність підприємця, спрямована на створення найбільш сприятливих умов господарської діяльності з метою одержання прибутку. 
Підприємство (фірма) – це самостійний суб’єкт господарювання, який здійснює виробничу і комерційну діяльність з метою одержання прибутку. 
Побічні ефекти – це витрати або вигоди, що припадають на третіх осіб, тобто тих, хто безпосередньо не є виробниками або споживачами якогось продукту. 
Повне товариство – таке товариство, всі учасники якого займаються спільною підприємницькою діяльністю і несуть солідарну відповідальність за зобов’язаннями товариства всім своїм майном. 
Податок – обов’язків платіж, з якого формується державна казна. 
Поділ праці – це вирізнення й відокремлення певних видів трудової діяльності. 
Позичковий відсоток – відсоток, який виплачується за депозитними внесками у банк; частка доходу, яку позичальник віддає кредиторові за користування грішми. 
Попит – це та кількість товару і послуг, яку хочуть і можуть придбати покупці за певного рівня цін у визначений період. 
Порівняльна перевага – спроможність виробляти товари і послуги з меншими альтернативними витратами. 
Послуги – це економічні блага, що не можуть уречевленої форми; їх надають людям, котрим вони потрібні, у формі цілеспрямованої корисної дії чи обслуг. 
Постійні витрати – витрати фірми, розмір яких не залежить від обсягу виробництва. 
Потреби – появ необхідності певних благ, бажання володіти ними, відчуття нестачі, якщо бажання залишається незадоволеним. 
Правило максимізації корисності – корисність досягає максимуму, якщо дохід споживача розподіляється таким чином, що додаткова грошова одиниця, витрачена на можливе придбання кожного з альтернативних товарів, приносить йому однакове додаткове задоволення (корисність) [див. закон Госсена]. 
Правило максимізації прибутку або «золоте правило бізнесу» - конкурента фірма вибирає такий обсяг виробництва, за якого граничні витрати дорівнюють граничному доходу (MR=MC). За умов досконалої конкуренції Р=MR, тому «золоте правило бізнесу» має вигляд: MC=MR=P. Приватизація – це передання державної власності за плату або безкоштовно в приватну власність. 
Природний рівень безробіття – це сума фрикційного і структурного безробіття. 
Природні ресурси – це все те, що людина знаходить у природному середовищі і перетворює за допомогою своєї праці на продукт для задоволення власних потреб. 
Продуктивність праці – це кількість товарів та послуг, вироблених одним працівником за одиницю часу. 
Прожитковий мінімум – це вартісна величина набору продуктів, необхідних для нормального функціонування організму людини, а також мінімального набору непродовольчих товарів та послуг. 
 Пропозиція – це залежність кількості доставлених на ринок товарів або послуг від рівня цін на дані товари або послуги за незмінності решти умов. 


Р
Ринкова система, або система вільного підприємництва – це система господарювання, підґрунтя якої становлять приватна власність, ринкове ціноутворення та конкуренція.
Ринком монополістичної конкуренції – називають такий ринок, на якому діє велика кількість конкуруючих одна з одною торгових фірм, що продають диференційований товар. 
Ринок – це відносини між людьми, що виявляються через обмін, організований за законами товарного виробництва і обігу. 
Ринок праці – це економічний механізм, який дає людям змогу обміняти свої професійні навички і робочий час на заробітну плату й інші вигоди. 


Ф
 Ф`ючерсна угода – передбачає придбання права на купівлю або продаж товару в майбутньому за визначеною ціною. 

Ц
Центральний банк (Національний банк України) – це банк, що здійснює емісію грошей і є центром кредитної системи. 
Циклічне безробіття – властиве країнам, які переживають загальний економічний спад.
Цінні папери – це документи, що засвідчують право володіння і визначають відносини між власником і стороною, котра випустила цей документ (емітентом). 


Ч
Чек – це розпорядження власника банківського рахунку банку оплатити покупку шляхом переказу певної суми з рахунками в банку особі (установі), яка продала товар в обмін на чек. 

Немає коментарів:

Дописати коментар